Laminate Veneers (Yaprak Kaplama)

Lamine kaplamalar, dişlerin ön yüzeyinden minimal kesiklerle uygulanan mükemmel bir yapıya sahip porselenlerdir. Lamine dişleri çok ince hazırladığımızdan, ışık geçirgenliği son derece yüksektir ve bu nedenle çekicilik özellikleri doğal dişlere son derece yakındır. Türkiye’de porselen lamine kaplamalar (Yaprak Kaplama) ile dişlerin minimum kaybıyla maksimum doğallık ve estetik elde etmek mümkündür. İzmir’deki diş kliniğimizde, uzman estetik diş hekimimiz tarafından uygun maliyetle porselen lamine kaplamalar başarıyla uygulanmaktadır.

Lamine Veneers Nedir?

0.1 mm ile 0.4 mm arasında kalınlığa sahip ve estetik bir görünüme sahip olduğu için gülüş tasarımında tercih edilen bir restorasyon uygulamasıdır. Laminate Veneers, ön dişlere uygulanan seramiklerdir. Ancak, çok ince, dayanıklı ve son derece çekici özelliklere sahiptirler.

Laminate Veneers sadece dişlerin ön yüzeyini ovalayarak veya bazen hiçbir aşındırma işlemi yapmadan kullanılabilir. Lamine dişler çeşitli tedavilerde daha yoğun bir şekilde tercih edilir.

Lamine dişler (Yaprak Porselen) gülüş tasarım tedavisi sırasında yüksek estetik ve doğallık beklentisi olan kişilere, montaj düzeyi düşük olan kişilere, dişlerinde boşluklar olan kişilere, ön dişlerinde mineralizasyon eksikliğinden kaynaklanan çukur ve çıkıntılar olan kişilere kısa sürede çözüm sunabilir.

Türkiye’de Lamine Veneers Nasıl Yapılır?

İzmir, Türkiye’de lamine kaplama diş tedavisi sürecinde, lamine kaplamaları yapacak kişinin düşünceleri dikkatlice dinlenmelidir. Hastanın dişlerine olan beğenmeme şikayetleri (diş rengi, şekli vb.) ve tedaviden beklentileri iyi anlaşılmalıdır. Hasta beklentileri tam anlaşıldıktan sonra, hasta ağız fotoğrafları ve röntgen analizleri ile birlikte muayene yapılır.

Dişlerdeki diğer ihtiyaçlar da ilk seansta planlanır. Hasta diş beyazlatma ihtiyacı, tartar temizliği, diş çürüğü için inlay ve onlay dolguları ve tüm ihtiyaçlar ilk seansta belirlenir. Bundan sonra, hasta isteklerine göre belirlenen ölçülemeler teknisyene gönderilir ve teknisyen, dişlerin silikon kalıbını, dişlerin son halini nasıl göstereceğini modelleyerek alçı üzerine balmumu ile oluşturur. Bu sürece ‘Mockup’ denir.

Lamine Veneers Kaplamanın Sonraki Aşaması

İkinci seansta yapılan silikon kalıp üzerine oluşturulan geçici malzemeler, hastanın dişlerine yerleştirilir ve dişlerin son durumu hastaya gösterilir. Bu aşamada tekrar fotoğraflar çekilir ve hasta fikirleri alınarak dişlerin son durumu netleştirilir. Dişlerin nasıl olması gerektiği netleştikten sonra, aynı gün dişlerdeki kesim ve düzenlemelere başlanır ve işlem günün sonunda geçici dişlerle bir sonraki tedavi seansına kadar beklenir. 3-4 gün sonra kalıcı lamine porselen yapışır ve tedavi üçüncü seansta tamamlanır.

Lamine Veneers Avantajları Nelerdir?

Lamine diş uygulamalarında dişlerden minimal bir aşındırma yapılır. Bazı durumlarda dişler üzerinde hiçbir aşındırma yapılmadan porselen lamine dişler yapılabilir. Bu nedenle lamine kaplama ile dişlere en az zarar veren tedaviler mümkündür.

Porselen lamine dişler sağlam yapıştırıcılarla bağlandığından düşmesi şüpheli değildir.

• Lamine dişler tek tek yapıştırıldığı için diş ipi kullanımını engellemez.

• Lamine dişler estetik açıdan en yüksek tedavi yöntemidir ve bu nedenle tercih edilirler.

• Porselen diş lumineerleri kırılgan malzemeler olduğundan, dişe kolayca uyum sağlanır. Hastalar lamine dişe çok hızlı alışırlar.

• Diş lumineerleri ışığı geçirir ve doğal dişlerden ayırt edilemez.

• Tedaviye başlandığında, uygulamanın nasıl sonuçlanacağı görülebilir.

Porselen lamine diş renk değiştirmez ve koruyucu bir özelliğe sahiptir.

Türkiye’de Porselen Lamine Kaplama Hangi Durumlarda Uygulanır?

• Porselen lamine diş beyazlatma ile uygun sonuca ulaşılamayan ileri derecede lekelenmelerde.

• Ön dişlerin estetik görünümünden endişe eden kişilere porselen lamine kaplamalar uygulanır. • Diş boyunun uzatılması ve şekil değişiklikleri.

• Kırık dişler ve deformiteler.

• Dişlerde sıkışıklığın düşük seviyede olduğu durumlarda.

• Dişlerde aşınma görülen durumlarda. • Dişler arasındaki boşlukların kapatılmasında.

Laminate Veneers (Yaprak Porselen) Ne Kadar?

Estetik diş tedavilerinden biri olan lamine kaplamalar, Türkiye, İzmir’de çok uygun maliyetlerle yapılabilir. Dente Dental Studio İzmir olarak, Avrupa fiyatlarına göre neredeyse 5’e 1 oranında düşük bir fiyatla Laminate Veneers uyguluyoruz.

Türkiye’de diş tedavisi hakkında bize yazın ve daha fazla bilgi edinin!

Laminate Veneers kimlere uygulanmaz?

• Geceleri diş sıkma ve diş gıcırdatma sorunu yaşayanlar.

• Tırnak yeme, diş ipi koparma, kurşun kalem ısırma gibi alışkanlıkları olan kişiler.

• Daha önce dişte taç yapıldıysa. Mevcut dişte taç varsa, tekrar taç yapılmalıdır. Bu durumlarda lamine kaplama uygulanmaz.

• Dişte geniş dolgular varsa, dolguların dişin en az 3 yüzeyini kapladığı durumlarda, çünkü lamine kaplamaların en iyi yapıştırılması emaye tabakasında gerçekleşir. Aşındırma tabakasındaki fazla aşınma olan dişler için porselen lamine kaplamalar önerilmez.

• Lamine kaplamaların emaye tabakası az olan dişlere uygulanması durumunda, lamine yapışma ve ömrü daha azdır.

Laminate Veneers ve Zirkonyum Diş Arasındaki Farklar

Laminate Veneers (Yaprak Porselen), metal destek olmayan ince porselen levhalar olup dişlerin ön yüzeylerine yapıştırılır ve dişin ön kapağını hafifçe ovalayarak yapıştırılırlar. Bazı durumlarda hiçbir aşındırma yapmadan lamine dişler uygulanabilir. Zirkonyum taçlar için en az %40’lık bir bölümün masaj yapılması gerekmektedir ve diş etrafı kesilir.

İzmir, Türkiye’de anterior restorasyonlar için genellikle porselen lamine kaplamaları tercih ederiz. Bunun nedeni, porselen lamine dişlerin zirkonyum kaplamalardan daha yüksek estetiğe sahip olmalarıdır. Zirkonyum taçların genellikle posterior dişlerde tercih edildiği alan buradır.

Her iki tedaviyi de estetik amaçlarla başarılı bir şekilde Türkiye’de uygularız.

Sıkça Sorulan Sorular

Türkiye’de Laminate Veneers Ne Kadar Sürer?

Porselen Laminate Veneers (Yaprak Porselen), tedavisi Türkiye, İzmir’de 3 ila 7 gün sürebilir. Genellikle 3 seansta tamamladığımız uygulamalardır.

Laminate Veneers Bakımında Ek Uygulamalar Var mı?

Laminate Veneers (Yaprak Porselen),, düzenli ağız bakımı yapılır ve diş ipi ve diş temizliğine dikkat edilirse ekstra bakım gerektirmez.

Laminate Veneers Kırılabilir mi?

Dişlerde en çok arka dişlerde çiğneme ile 50 newtonluk bir basınç meydana gelir. Eğer lamine dişler kurallara uygun bir şekilde yapıştırılırsa, 100 newtona kadar iki kat daha dayanıklı olur ve kırılmaları zordur. Sadece alt dişler, arkadaki dişlerden ayrılır ve öne vurur ise Laminate Veneers (Yaprak Porselen), kırılabilir. Bu sorunu tedavi etmek için ilgili prosedürler uygulanır ve sorun düzeltilir.

Laminate Veneers Yapımı Sırasında Anestezi Uygulanır mı?

Porselen lamine diş hazırlama işlemini lokal anestezi altında gerçekleştiririz. Bu şekilde lamine kaplama sırasında ve sonrasında hiçbir ağrı hissedilmez.

Laminate Veneers Kaplama Düşer mi?

 Uzman bir diş hekimi tüm işlemleri dikkatle ve özenle yaparsa porselen Laminate Veneers (Yaprak Porselen),  düşmesi çok olası değildir.

Laminate Veneers Ömrü Ne Kadar?

Ağız bakımına dikkat edilir ve dişi zarar verecek herhangi bir şey yapılmazsa, Laminate Veneers (Yaprak Porselen), 10 ila 20 yıl boyunca verimli bir şekilde kullanabiliriz.

Laminate Veneers Dezavantajları Nelerdir?

Laminate Veneers (Yaprak Porselen), sahip olan kişiler, diğer diş kaplama tedavilerine göre dişlere uyguladıkları baskına dikkat etmelidir. Lamine dişler biraz daha hassas porselendir. Ayrıca, fiyatları diğer kaplamalardan daha yüksektir.

Zirkonyum Taç Kimlere Uygulanabilir?

Yeterli destek dişlere sahip olan veya implant cerrahisi gereksinimlerini karşılayan herkese zirkonyum taç uygulanabilir.

Laminate Veneers Rengi Değiştirir mi?

Laminate Veneers (Yaprak Porselen), dişin rengi çay, kahve, sigara gibi ürünlerden etkilenmez; renkleri değişmez.

Laminate Veneers Diş Kokar mı?

Deneyimli bir hekim lamine kaplamayı yapar ve insanlar ağız hijyenine dikkat ederlerse, lamine diş kokmaz.

Ücretsiz Danışmanlık Alın